Prezentacja w mediach (film, teatr)


Christian Skrzyposzek, Handschrift W latach 90-tych reportaż filmowy o życiu Christiana Skrzyposzka z wywiadami: z Christianem, jego żoną Petrą i jego bratem Tadeuszem Skrzyposzkiem. Reportaż filmowy został wyemitowany w Telewizji Polskiej.

W roku 1999 stacja radiowa Deutschlandfunk poświęciła Christianowi specjalny program, w związku z jego śmiercią.

W roku 2000 została sfilmowana powieść „Mojra” w reżyserii Henryka Baranowskiego. Film ten pod tytułem „Święta wiedźma” został wyświetlony w Telewizji Polskiej w roku 2003 i powtórnie w roku 2013.

2013 – teatralna adaptacja książki „Wolna Trybuna” w reżyserii Pawła Wodzińskiego, 19.10.2013 – premiera w Gdańsku, 06.11.2013 – premiera w Warszawie.

 

Najważniejsze dzieło to satyryczna książka wydana przez „Rotbuchverlag” w Berlinie w roku 1983.


„Wolna Trybuna”

Treść Polska w roku 1994. Rząd darowuje ludowi z okazji 50-lecia istnienia PRL dom „Wolna Trybuna”. Wszystkie pokoje są wyposażone w maszyny do pisania. Każdy obywatel ma prawo bez cenzury wypisać swoje zdanie na temat aktualnego życia w Polsce. W tym luźnym zbiorze pojedynczych wypowiedzi, jak w kalejdoskopie przeżyć dnia codziennego, powstają pamflety i zażalenia. Wpisują się robotnicy i intelektualiści, partyjni aparatczycy, nauczycielki i gospodynie domowe, sprzątaczka awansująca do fachowej siły odpowiedzialnej za porządek i higienę, rozmarzony intelektualista pracujący w konspiracji, a także na niego nasłany szpicel, homoseksualista, który się w nim rozkochuje. Z czasem wpisy stają się coraz odważniejsze. Ich treść pozwala wyciągnąć wniosek, że kryją się za nimi głębokie zmiany społeczne, które przepowiadają krwawy koniec tej konfrontacji. Niepowtarzalność tego satyrycznego dzieła, wypowiadana różnymi „językami” w imaginacji literackiej dopuszcza konkluzję istnienia czegoś, co można by nazwać „polską duszą”.